Той хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить,

Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює - для століть!
(М. Рильський)

Коротка довідка

     Відокремлений підрозділ Національного університету біоресурсів і природокористування України «Боярська лісова дослідна стація» (на той час − Боярський лісгосп) був створений у 1925 році, одночасно з відкриттям лісоінженерного факультету при Київському сільськогосподарському інституті, як навчальна, наукова і виробнича база для підготовки висококваліфікованих спеціалістів для лісової галузі.
 
     Боярський навчально-дослідний лісгосп організований на базі лісів Боярського науково-дослідного лісництва, до складу якого входили Жорнівське, Дзвінківське і Боярське лісництва. Урочище «Голосіївський ліс» Голосіївського лісництва в 1926 році було також передане Київському сільськогосподарському інституту. 
     Після Великої Вітчизняної війни, у 1945 році, лісгосп стає основною учбово-виробничою і науково-дослідною базою Київського лісогоспо-дарського інституту Міністерства вищої освіти СРСР. Нагляд і контроль за веденням господарства у Боярському учбово-дослідному лісгоспі виконувало Міністерство лісового господарства УРСР.
 
Рис. 1. Контора Боярської лісової дослідної станції, 1948 р.

     Боярська лісова дослідна станція була створена відповідно до наказу Української сільськогосподарської академії № 50 від 12.02.1966 року  на базі  Боярського навчально-дослідного лісгоспу.
 
Рис. 2. Територія центральної садиби Боярської лісової дослідної станції, 1972 р.

     За природною зональністю територія ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» займає південну частину Полісся, на переході в Лісостеп. В геоморфологічному відношенні – на вододілі річок Дніпро й Ірпінь, в зоні Київського Полісся.
Лісові масиви станції, площею 17 835 га, віднесені до особливо цінних насаджень і розташовуються в центральній частині Київської області на території чотирьох адміністративних районів: Києво-Святошинського, Васильківського, Макарівського та Голосіївського м. Києва.
     Ліси станції в дореволюційні часи належали казні (близько 70 %), монастирям, поміщикам і капіталістам. Після революції 1917 р. націоналізовані лісові урочища були реорганізовані в державні лісництва й передані у відання Київського губернського лісового управління, яке входило до складу Всеукраїнського управління лісами.
 
     Перше лісовпорядкування лісових масивів було проведене в Жорнівському лісництві (Петрівська лісова дача) у 1868 р., в Боярському лісництві (Будаївська дача) – 1871 р. Для інших лісових масивів ці дати встановити неможливо, бо окремі лісові урочища були власністю монастирів, які входили до складу Києво-Печерської лаври й окремих приватних лісів. На даний час на підприємстві в архіві частково збереглися первинні лісооблікові дані, датовані 1913 р.
      За матеріалами базового лісовпорядкування 2017 року площа ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» становить 17 835 га, з яких 92,4 % (16161,5 га) – вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки.
      У лісовому фонді станції переважають насадження сосни звичайної (Pinus sylvestris L.) – 81,6 %, дуба звичайного (Quercus robur L.) – 13,5 %, вільхи клейкої (Alnus glutinosa (L.) Gaerth.) – 2,0 %. Зважаючи на те, що свіжі судібровні та суборові умови є найбільш сприятливими для росту насаджень сосни звичайної, як головного лісотвірного виду, лісовий фонд підприємства, переважно представлений деревостанами з фоновою участю сосни звичайної в першому ярусі та домішкою дуба звичайного – у другому. У цілому в межах підприємства насадження мають склад 9Сз1Дз, середній вік – 74 роки, середній клас бонітету Іа,6 і середню повноту – 0,63.

      Головними напрямами роботи наукових співробітників Боярської лісової дослідної станції є розробка і вдосконалення екологічно безпечних систем ведення лісового господарства, ефективних технологій лісовідновлення і лісорозведення, теоретичних та технологічних основ вирощування енергетичних плантацій. Значна увага приділяється лісовому насінництву, селекції, комплексному захисту лісів від шкідників і хвороб, екологічним дослідженням підвищення стійкості лісів, моніторингу та сертифікації лісів, опрацюванню новітніх інформаційних технологій для лісового господарства. У 2020 році фахівці станції спільно з науковцями ННІ лісового і садово-паркового господарства та інших профільних наукових установ виконують 3 прикладні науково-дослідні роботи, із загальним бюджетним фінансуванням 1 497 тис. грн.
 
     ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» має у своїй структурі базу для проходження студентських практик – Дзвінківський навчально-науково-виробничий центр, на території якої є студентський гуртожиток, їдальня, лекційні аудиторії та класи для проведення лабораторно-практичних занять. Щорічно близько 1200 студентів НУБіП України проживають та проходять практичне навчання на території бази, маючи чудову можливість закріпити теоретичні знання на практиці. Перший студентський гуртожиток на сучасній території Дзвінківського ННВЦ Боярської лісової дослідної станції було збудовано ще в 1931 році. Вперше з 1986 року (аварія на Чорнобильській АЕС), у зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19, впродовж весняно-літнього періоду 2020 року практики студентів на базі Дзвінківського ННВЦ не проводяться.
     На сьогоднішній день ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» − це сучасне комплексне державне підприємство, що поєднує в собі виробничу, навчальну та наукову діяльність і є головною базою для проведення навчальних та виробничих практик, а також місцем постійних наукових досліджень та активного впровадження в практику досягнень лісівничої науки.
 
Рис. 3. Боярська лісова дослідна станція, 2020 р.
 
 
 
Drop here!

 

Наша адреса:

08150 Київська обл., Києво-Святошинський район,

м. Боярка, вул. Лісодослідна,12

тел/факс: (04598) 35-149
тел/факс: (04598) 35-461

Ми в соціальних мережах


Всі права захищені © 2013-2021
При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!
Powered by: OUR-CMS