ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» - Підсумки 2023 року: лісогосподарська та виробнича діяльність

Той хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить,

Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює - для століть!
(М. Рильський)

Підсумки 2023 року: лісогосподарська та виробнича діяльність



Останні  новини

За матеріалами базового лісовпорядкування 2017 року площа ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» становить 17835 га, з яких 92,4 % (16161,5 га) – вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки.

У лісовому фонді станції переважають насадження сосни звичайної (Pinus sylvestris L.) – 81,6 %, дуба звичайного (Quercus robur L.) – 13,5 %, вільхи клейкої (Alnus glutinosa (L.) Gaerth.) – 2,0 %, від площі вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок, решту складають граб звичайний (Carpinus betulus L.), береза повисла (Betula pendula Roth.), дуб червоний (Quercus rubra L.) та інші деревні види.

Одним із найважливіших таксаційних показників, яких характеризує структуру деревостанів є вік. У Боярській лісовій дослідній станції переважають середньовікові насадження – 51,3 %, значно меншу площу займають пристиглі – 21,8 %, молодняки – 17,9 %, стиглі та перестиглі – 9,0 %.

Насадження Боярської лісової дослідної станції високопродуктивні, оскільки частка І і вищих класів бонітету від загальної площі вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за групами віку становить 85,5 %.

Понад 92 % вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок – це свіжі судіброви і субори. Судіброви займають 74,3 % вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок, субори – 24,5 %. На бори припадає та діброви припадає 0,7 та 0,5 % відповідно.

Зважаючи на те, що свіжі судібровні та суборові умови є найбільш сприятливими для росту високопродуктивних насаджень сосни звичайної, як головної лісотвірної породи, лісовий фонд підприємства, в основному, представлений насадженнями з фоновою участю сосни звичайної у першому ярусі і домішкою дуба звичайного – в другому. У цілому по підприємству насадження мають склад 9Сз1Дз, середній вік – 74 роки, середній клас бонітету Іа,6 і середню повноту – 0,63.
 
Навесні 2023 року було здійснено комплекс заходів з лісовідновлення на ділянках лісового фонду Боярської ЛДС, які були під ворожими обстрілами у березні 2022 року.
До заходів з лісовідновлення 2023 р. підготовка проводилась ще з осені 2021 р. Саме тоді було зібране насіння головних лісотвірних видів, яке навесні 2022 року було висіяне на базисних лісорозсадниках підприємства. Загалом для потреб лісовідновлення 2023 року було вирощено 700 тис. шт стандартних сіянців 18 лісотвірних та декоративних порід.

Висаджено близько 500 тис. шт сіянців головних лісотвірних порід, серед яких сосна, дуб, береза, клен, ялина та ін. Лісові культури створено на площі 31,7 га, доповнення проведено на площі 47,1 га. Окрім того, проведені заходи сприянню природному поновленні на площі 42,3 га.
У березні 2023 року проведено комплекс робіт з посіву насіння головних лісотвірних та декоративних видів на лісовому розсаднику. Планується виростити 500 тис. шт. сіянців сосни, 150 тис. шт. дуба звичайного, 70 тис. шт. берези повислої, 5 тис. шт. ялини європейської.

За результатами обстеження незімкнутих лісових культур (молодих насаджень віком до 5 років) встановлено, що робіт з обкошування потребували 52,8 га у Боярському лісництві та  108,1 га у Плесецьке лісництво. Всі роботи впродовж вегетаційного періоду виконані в повному обсязі.

У вересні-жовтні 2023 року було зібрано 1500 кг жолудів дуба звичайного, грудні-січні 2000 кг шишки сосни звичайної. Отримане в результаті переробки шишок насіння буде використане для потреб лісовідновлення 2025 року.
Зазначимо, що переробки шишок сосни звичайної та отримання лісового насіння буде здійснене у новозбудованому Дзвінківському насіннєво-селекційному комплексі. Станом на 18 грудня 2023 року роботи з монтажу обладнання та укомплектуванні лабораторії завершено.

Господарська діяльність ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» спрямована на раціональне, невиснажливе використання і відтворення лісових ресурсів, посилення захисних, природоохоронних і рекреаційно-оздоровчих властивостей лісу.
Проведення рівномірно-поступових рубок є складнішим порівняно з суцільнолісосічними, але поступові рубки дозволяють заготовляти більшу кількість грубої деревини як у перший прийом, так і у наступний – за рахунок посилення у дерев світлового приросту. На лісосіках рівномірно-поступових рубок менше порушується ґрунт машинами і механізмами. Це зменшує порівняно з суцільнолісосічними рубками негативний вплив рубки на ґрунтозахисні, водоохоронні властивості лісу. При продуманій технологічний схемі рубки такі пошкодження є мінімальними, а підріст добре зберігається.

Кожна з ділянок, на якій проведені поступові рубки головного користування у попередні роки, обстежується на предмет наявності природного поновлення та необхідності призначення заходів зі сприяння природному поновленню.




Всього у 2023 році поступовими рубками заготовлено 11917 м3 ліквідної деревини (розразункова лісосіка освоєна на 51%). На площі понад 50 га у 2023 році закладено низку науково-дослідних стаціонарів з метою вивчення ефективності заходів сприяння природному поновленню при проведенні поступових рубок головного користування. На ділянках проведено рихлення ґрунту різними методами:
- трактором МТЗ-892 у агрегатуванні з бороною дисковою (рихлення ґрунту у 2 сліди);
- трактором МТЗ-892 у агрегатуванні з плугом ПКЛ-70 (переробленого на ширину захвату 1,0 м та глибиною рихлення – до 20 см);

- трактором JCB (здирання живого надґрунтового покриву відвалом трактора, створюючи площадки у вікнах);

- міні навантажувачем Bobcat у агрегатуванні з лісовим мульчером.

Усі результати природного лісовідновлення на ділянках, пройдених поступовими рубками головного користування, фіксуються в облікових картках наукових стаціонарів з метою подальшого розроблення практичних рекомендацій впровадження поступових рубок у роботу лісогосподарських підприємств Полісся України.

З метою покращення видового складу насаджень, забезпечення оптимальної повноти деревостанів, забезпечення максимального приросту деревини у ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» проводяться рубки догляду в насадженнях. Вони поділяються на 4 види:
- освітлення: формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в деревостані, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного деревостану;
- прочищення: забезпечують склад і рівномірне розміщення дерев головної породи на площі, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення окремих порід;
- проріджування: створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі деревостану, формується другий ярус у складних деревостанах);
- прохідні рубки: призначені для збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності деревостанів та скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.

 

Проведення системних моніторингових робіт дало змогу максимально швидко реагувати на осередки спалахів пошкодження лісу шкідниками та оперативного подальшого призначення санітарно-оздоровчих заходів. Завдяки вчасно та якісно проведеним санітарно-оздоровчим заходам стан насаджень у лісогосподарській частині лісів Боярської ЛДС з біологічної точки зору є добрим.


Всього вибірковими санітарними рубками пройдено 461,7 га та заготовлено 8495 м3 ліквідної деревини. Суцільних рубок потребували насадження на загальній площі 4,8 га (заготовлено 769 м3 ліквідної деревини).
Навчально-науково-дослідне мисливське господарство ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» займає площу 9485,0 га.
На території мисливського господарства можна зустріти лося європейського (Alces alces), козулю європейську (Capreolus capreolus), кабана дикого (Sus scrofa), зайця-русака (Lepus europaeus), лисицю звичайну (Vulpes vulpes), куницю лісову (Martes martes), борсука європейського (Meles meles); білку звичайну (Sciurus vulgaris).

Мисливствознавці станції разом із учасниками наукового гуртка біологів-мисливствознавців кафедри лісівництва ННІ Лісового і садово-паркового господарства НУБіП України підтримують у належному стані розвинуту сітку біотехнічних споруд  та проводять підгодівлю диких тварин.


Сума сплачених податків та зборів за 2023 рік понад 25 млн.грн.

09 січня, 13:51

Читайте також:

Рентабельне ведення господарства, поліпшення дослідницької діяльності та студентських практик в навчально-дослідних господарствах – у полі зору ректорату

Підсумки 2023 року: охорона лісів від пожеж


 

Наша адреса:

08150 Київська обл., Києво-Святошинський район,

м. Боярка, вул. Лісодослідна,12

тел/факс: (04598) 35-149
тел/факс: (04598) 35-461

Ми в соціальних мережах


Всі права захищені © 2013-2021
При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!
Powered by: OUR-CMS