У квітні 2025 року працівники Боярської ЛДС спільно з фахівцями Державної організації «Український лісовий селекційний центр» започаткували нові дослідження.

💡
Мета — дослідження спадкових властивостей, росту та розвитку різних географічних кліматипів сосни звичайної в умовах свіжого субору Київського Полісся.

Насіння для створення культур було зібране в умовах свіжого субору у низці природно-кліматичних регіонів України (Рівненська область - Немовицьке лісництво філія Сарненське ЛГ ДП "Ліси України"; Житомирська область - Коростишівське лісництво філія Коростишівське ЛГ ДП "Ліси України"; Київська область - Розважівське лісництво філія Іванківське ЛГ ДП "Ліси України"; Сумська область - Тростянецьке лісництво філія Тростянецьке ЛГ ДП "Ліси України"; Харківська область - Володимирівське лісництво філія Гутянське ЛГ ДП "Ліси України"; Плесецьке лісництво ВП НУБіП України "Боярська ЛДС".

Посадка проводилася однорічними сіянцями сосни звичайної з закритою кореневою системою. Схема посадки (2,5×0,5 м).

Великий ареал зумовив наявність у сосни звичайної цілої низки кліматичних, едафічних та інших форм, які значно різняться між собою за генотипом, фенотипічними ознаками і продуктивністю деревостанів. Тому для створення високопродуктивних та біологічно стійких соснових насаджень необхідно враховувати географічне походження садивного матеріалу.

Зауважимо, що на території лісового фонду Боярської ЛДС одним із наукових стаціонарів є Еколого-географічні культури, які були створені ще у 1981 році співробітниками кафедри лісових культур УСГА та «Боярської ЛДС», за ініціативою завідувача кафедри лісових культур професора П.Г. Кального.

Системно в еколого-географічних культурах науковцями кафедри та станції проводяться комплексні дослідження з вивчення впливу глобальних змін клімату на ріст і стан, представлених географічних кліматипів сосни звичайної свіжосуборового едатопу, які згодом стануть основою для розробки рекомендацій з уточнення її лісонасіннєвого районування в Україні. Нині одним із локальних завдань досліджень є виявлення кліматипів сосни, що за ростом переважають культури, вирощені з місцевого насіння та є більш стійкими до несприятливих чинників довкілля.

Посилання скопійовано!