Сертифікація Forest Stewardship Council (FSC®)
Forest Stewardship Council (FSC®) - це міжнародна неурядова некомерційна організація, заснована у 1993 році за ініціативи екологічних організацій, лісових компаній та інших зацікавлених сторін у відповідь на глобальну стурбованість щодо швидкого та часто невпорядкованого скорочення лісових ресурсів планети. Місією FSC® є сприяння екологічно належному, соціально корисному та економічно життєздатному господарюванню у лісах світу.
FSC є міжнародною організацією, яка забезпечує систему добровільної акредитації та незалежної сертифікації третьою стороною. Ця система дозволяє утримувачам сертифікатів просувати свою продукцію та послуги на ринках як такі, що отримані внаслідок екологічно належного, соціально корисного та економічно життєздатного ведення лісового господарства.
З офіційною інформацією щодо діяльності FSC® International та FSC® Україна можна ознайомитися за посиланнями: https://search.fsc.org/en/ та https://ua.fsc.org/ua-uk відповідно.
Система FSC® передбачає два основні типи сертифікації:
1. Сертифікація системи ведення лісового господарства (Forest Management, FM). Підтверджує, що лісове господарство ведеться у спосіб, що зберігає біологічне різноманіття та приносить користь життю місцевих жителів та працівників, забезпечуючи при цьому економічну життєздатність.
2. Сертифікація ланцюга постачання (Chain of Custody, CoC) Підтверджує, що деревина та інша лісова продукція простежується у всіх виробничих та торгових процесах - від керівника лісового господарства до виробника кінцевої продукції. Це забезпечує надійне підтвердження того, що продукція, яку продають із FSC заявою, походить із лісів із належним рівнем господарювання.
Процедура сертифікації
Сертифікацію FSC® здійснюють акредитовані незалежні органи сертифікації. В Україні традиційно працюють три основні органи сертифікації:
· Preferred by Nature F.M.B.A. (раніше NEPCon)
· ІП «СЖС Україна» (SGS)
· ТОВ «Легалліс»
Принципи та стандарти FSC®
Система FSC® базується на 10 принципах, які є основоположним міжнародним стандартом для всіх лісів світу:
1. Дотримання законодавства - підприємство має дотримуватися всіх застосованих законів, нормативних документів і ратифікованих державою міжнародних угод.
2. Права працівників та умови працевлаштування - підтримка та підвищення соціально-економічного добробуту працівників.
3.Права тубільних народів.
4.Стосунки з громадами - забезпечення співпраці з місцевими спільнотами.
5.Вигоди від лісів - оптимальне використання всього асортименту лісової продукції та послуг.
6.Цінності довкілля та впливи - збереження біорізноманіття та екологічних функцій.
7. Планування господарювання - розроблення та впровадження планів управління лісами.
8.Моніторинг та оцінювання - систематичне відстеження стану лісів.
9.Особливі цінності для збереження - виявлення та охорона високо цінних лісових територій.
10.Виконання господарських заходів - забезпечення якісного проведення лісогосподарських робіт.
Нормативно-правова база України з питань лісової сертифікації, національні стандарти FSC®.

Лісова сертифікація у
ВП НУБіП України
"Боярська ЛДС"
Нині ВП НУБІП України «Боярська ЛДС» − одне з небагатьох навчальних підприємств на Європейських теренах, яке має сертифікат лісоуправління та внутрішнього ланцюга поставок за схемою FSC®, який підтверджує економічно ефективне, екологічно збалансоване і соціально відповідальне ведення лісового господарства на основі міжнародних стандартів.
У серпні 2012 р. був проведений основний аудит, за результатами проведення якого орган сертифікації прийняв рішення про видачу сертифікату. Рівень ведення лісового господарства ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» оцінюється міжнародними аудиторами щорічно. Так у 2024 році підприємство вкотре успішно пройшло аудит та підтвердило високий рівень ведення лісового господарства на основі відповідних міжнародних стандартів.
Термін дії поточного сертифікату – до 15 жовтня 2028 року.
Сертифікаційний ІІ (наглядовий) аудит за схемою FSC® компанією SGS Ukraine запланований у ВП НУБІП України «Боярська ЛДС» на червень 2025 р. Згідно вимог критеріїв та індикаторів національного стандарту системи ведення лісового господарства для України (FSC-STD-UKR-01.1-2024 V 1-1), нижче відображені документи для публічного доступу в частині виконання вимог вищезгаданого стандарту.
- Політика ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» щодо правил ведення лісового господарства узгоджених з принципами та критеріями FSC® і пов’язаними з ними політиками та стандартам
- Процедура вирішення спорів по ВП НУБіП України «Боярська ЛДС»
- Порядок проведення консультаційних процедур із зацікавленими сторонами та сторонами, чиї інтереси зачеплено з питань ведення лісового господарства
- Звіт для громадськості з моніторингу стану за виділеними особливо цінними для збереження територіями та ефективністю проведених у них лісогосподарських заходів у ВП НУБіП України "Боярська ЛДС"
- ПРОГРАМА навчання власного персоналу та підрядників, а також інформування зацікавлених сторін задля запобігання збору, полюванню чи відлову рідкісних та тих, що перебувають під загрозою, видів
- Звіт для громадськості ОЦЗ
- План лісоуправління на 2025 р.