Лісові масиви ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» розташовані в центральній частині Київської області в межах Фастівського, Обухівського, Бучанського адміністративних районів Київської області та Голосіївського району м. Києва на загальній площі 17835,0 га.
Загальна площа земель лісового фонду Київської області становить 745,9 тис. га. Лісові насадження ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» складають лише 2,4 % площі лісового фонду області.
Навесні 2024 року було здійснено комплекс заходів з лісовідновлення на ділянках лісового фонду Боярської ЛДС, які були пройдені суцільними санітарними заходами.

До заходів з лісовідновлення 2024 р. підготовка проводилась ще з осені 2022 р. Саме тоді було зібране насіння головних лісотвірних видів, яке навесні 2023 року було висіяне на базисних лісорозсадниках підприємства. Загалом для потреб лісовідновлення 2024 року було вирощено 250 тис. шт стандартних сіянців 15 лісотвірних та декоративних порід.

Висаджено близько 227,2 тис. шт сіянців головних лісотвірних порід, серед яких сосна, дуб, береза, клен, ялина та ін. Лісові культури створено на площі 8,7 га, доповнення проведено на площі 81,1 га. Окрім того, проведені заходи сприянню природному поновленні на площі 59,3 га.
За результатами інвентаризації переведено у вкриті лісовою рослинністю землі 77,0 га лісових насаджень , в тому числі лісових культур 75,0 га, природного поновлення 2,0 га.
У 2024 року проведено комплекс робіт з посіву насіння головних лісотвірних та декоративних видів на лісовому розсаднику. Для потреб лісовідновлення 2025 року на площі 0,105 га було вирощено 173,2 тис. шт стандартних сіянців 10 лісотвірних порід.

У вересні-жовтні 2024 року було зібрано 2870 кг жолудів дуба звичайного, у грудні - 2000 кг шишки сосни звичайної. Отримане в результаті переробки шишок насіння буде використане для потреб лісовідновлення 2026 року.
Зазначимо, що переробка шишок сосни звичайної буде здійснюватися у новозбудованому Дзвінківському насіннєво-селекційному комплексі.

Господарська діяльність ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» спрямована на раціональне, невиснажливе використання і відтворення лісових ресурсів, посилення захисних, природоохоронних і рекреаційно-оздоровчих властивостей лісу.
Проведення рівномірно-поступових рубок є складнішим порівняно з суцільнолісосічними, але поступові рубки дозволяють заготовляти більшу кількість грубої деревини як у перший прийом, так і у наступний – за рахунок посилення у дерев світлового приросту. На лісосіках рівномірно-поступових рубок менше порушується ґрунт машинами і механізмами. Це зменшує порівняно з суцільнолісосічними рубками негативний вплив рубки на ґрунтозахисні, водоохоронні властивості лісу. При продуманій технологічний схемі рубки такі пошкодження є мінімальними, а підріст добре зберігається.
З 2021 року система рубок головного користування в Боярській ЛДС повністю була замінена на несуцільні рубки, переважно поступові. Також в лісах Боярської ЛДС почали застосовувати рубки переформування, з метою перетворення чистих одновікових насаджень в деревостани складної різновікової структури. Окрім того, розпочалися роботи з трансформації насаджень чужорідних деревних видів (дуба червоного) для поступової заміни аборигенними видами дерев.




Ділянка Плесецького лісництва (кв. 442 вид. 21) після проведення у 2021 році першого прийому поступових рубок головного користування (заходи сприяння природному поновленню не проводилися)
Аналогічні вищенаведеним дослідженням з фіксацією результатів в частині санітарного стану насаджень, ефективності природного поновлення та в цілому комплексу збору лісівничо-таксаційних показників проводяться для всіх ділянок, на яких проведено перший прийом поступових рубок головного користування.

З метою елективного виконання заходів зі сприяння природному поновленню на території лісового фонду Боярської ЛДС було вдосконалено плуг ПКЛ-70. Збільшено робочу зону з 70 см до 1,0 м та розроблено і встановлено за плугом посівним апаратом для висівання жолудів дуба звичайного.

На ділянках, після проведення поступових рубок головного користування порубкові рештки не спалюються, а складаються у вали та купи для подальшого перегнивання чи перебивання.

Всього у 2024 році поступовими рубками заготовлено 8952 м3 ліквідної деревини.
На площі понад 70 га у 2024 році закладено низку науково-дослідних стаціонарів з метою вивчення ефективності заходів сприяння природному поновленню при проведенні поступових рубок головного користування. На ділянках проведено рихлення ґрунту різними методами:
–трактором МТЗ-892 у агрегатуванні з бороною дисковою (рихлення ґрунту у 2 сліди);
–трактором МТЗ-892 у агрегатуванні з плугом ПКЛ-70 (переробленого на ширину захвату 1,0 м та глибиною рихлення – до 20 см);
– трактором JCB (здирання живого надґрунтового покриву відвалом трактора, створюючи площадки у вікнах);
– міні навантажувачем Bobcat у агрегатуванні з лісовим мульчером.
Усі результати природного лісовідновлення на ділянках, пройдених поступовими рубками головного користування, фіксуються в облікових картках наукових стаціонарів з метою подальшого розроблення практичних рекомендацій впровадження поступових рубок у роботу лісогосподарських підприємств Полісся України.
З метою покращення видового складу насаджень, забезпечення оптимальної повноти деревостанів, забезпечення максимального приросту деревини у ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» проводяться рубки догляду в насадженнях. Вони поділяються на 4 види:
- освітлення: формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в деревостані, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного деревостану;
- прочищення: забезпечують склад і рівномірне розміщення дерев головної породи на площі, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення окремих порід;
- проріджування: створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі деревостану, формується другий ярус у складних деревостанах);
- прохідні рубки: призначені для збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності деревостанів та скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.

Проведення системних моніторингових робіт дало змогу максимально швидко реагувати на осередки спалахів пошкодження лісу шкідниками та оперативного подальшого призначення санітарно-оздоровчих заходів. Завдяки вчасно та якісно проведеним санітарно-оздоровчим заходам стан насаджень у лісогосподарській частині лісів Боярської ЛДС з біологічної точки зору є добрим.
Всього вибірковими санітарними рубками пройдено 249,8 га та заготовлено 4478 м3 ліквідної деревини. Суцільних рубок в 2024 році не проводилось.
Всього при проведенні усіх видів лісогосподарських заходів (рубок) заготовлено 48921 м3 ліквідної деревини.


Навчально-науково-дослідне мисливське господарство ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» займає площу 9485,0 га.
На території мисливського господарства можна зустріти лося європейського (Alces alces), козулю європейську (Capreolus capreolus), кабана дикого (Sus scrofa), зайця-русака (Lepus europaeus), лисицю звичайну (Vulpes vulpes), куницю лісову (Martes martes), борсука європейського (Meles meles); білку звичайну (Sciurus vulgaris).
У січні-лютому 2024 року був проведений комплекс робіт з підрахунку тварин, стаючи стратегічним інструментом для забезпечення екосистемної рівноваги та планування природоохоронних заходів на майбутнє. Враховуючи правовий режим воєнного стану у нашій державі, підрахунок проводився переважно шляхом маршрутного обліку тварин за слідами, методом обліку за допомогою фото-відеопасток, у місцях підгодівлі та скупчень дичини, з використанням анкетно-опитового методу.