ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» - Проведено лісопатологічне обстеження лісових насаджень ВП НУБіП України "Боярська ЛДС"

Той хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить,

Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює - для століть!
(М. Рильський)

Проведено лісопатологічне обстеження лісових насаджень ВП НУБіП України "Боярська ЛДС"



Останні  новини


           На пропозицію ВП НУБіП України «Боярська ЛДС», лист № 779 від 04.11.2014 року, комісією в складі: експерта-дорадника з екології (лісозахисту), заслуженого науково-педагогічного працівника НУБіП України, доцента кафедри біології лісу та мисливствознавства ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України Завади М. М., головного спеціаліста відділу визначення ступеня екологічного ризику та безпеки Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації Шимановича  М. В., головного спеціаліста сектору охорони та захисту лісу Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства Барбака Ю. П., провідного інженера-лісопатолога Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства "Київлісозахист" Чавченка В. П., провідного інженера-таксатора Комплексної експедиції ВО «Укрдержліспроект» Дмитрука М. П., заступника начальника відділу екологічного контролю природо-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу Київської обласної екологічної інспекції Демченка М. П., головного лісничого ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» Шевчука О. В., начальника лісогосподарського відділу ВП НУБіП України "Боярська ЛДС" Сови Р. М., старшого лісничого Боярського лісництва Шестака М. Л., старшого лісничого Плесецького лісництва Білеки В. В. проведене лісопатологічне обстеження лісових насаджень, послаблених з причини дії комплексу негативних природних чинників, що призвело до суттєвого всихання сосни звичайної на значних площах в Боярському та Плесецькому лісництвах ВП НУБіП України «Боярська ЛДС». Метою виконаного обстеження є призначення в них відповідних санітарно-оздоровчих заходів (СОЗ).

Відомості лісопатологічних обстежень, таксаційна характеристика кварталів та виділів, які призначаються у санітарно-оздоровчі заходи (СОЗ) наведені в додатках, що прикладаються до акту.

 

Наслідки обстеження

 

Обстежені лісові насадження лісництв віднесені до категорії захисності «рекреаційно-оздоровчі ліси».

При обстеженні комісією встановлено, що зміна еколого-кліматичних та гідрологічних факторів, погодні умови 2012 – 2014 років (особливо їх вегетаційних періодів з відсутністю достатньої кількості опадів), середня плюсова температура сягала рекордних рівнів, вкрай негативно вплинуло  на стійкість середньовікових та пристигаючих соснових насаджень ЛДС. Особливе занепокоєння викликає та обставина, що обстежені насадження входять в зиму 2014-2015 років також з недостатнім забезпеченням вологою й на них чекають складні випробовування навесні 2015 року.

За таких умов в деревині відбуваються негативні фізіологічні зміни, а процес адаптації і захисні функції дерев не в спромозі швидко та адекватно реагувати на наступ хвороб та шкідників.

Внаслідок вище зазначених процесів соснові насадження досить швидко знижують рівень біологічної стійкості, так як деструктивні процеси продовжуються, що призводить до їх всихання. Стовбурові шкідники позитивно реагують на послаблення деревостану і одразу активізують живлення деревиною.

Пошкодження дерев стовбуровими шкідниками, як показало обстеження, відбулося первинним серед вторинних - малим сосновим лубоїдом (Tomicus (= Blastophagus) minor L.), синьою сосновою златкою (Phaenops cyanea F.), верхівковим короїдом (Ipa acuminatus) та іншими, які заселяють живі та ослаблені дерева. Дерева починають змінювати забарвлення крони - із зеленого на «салатовий», в процесі цього зростає дефоліація хвої в кроні, і в подальшому такі сосни відмирають.

Крім того, пошкодження дерев відбулося вторинними серед вторинних шкідниками - чорним сосновим вусачем, сірим довговусим вусачем, коротковусим вусачем, які заселяють відмираючі та свіже сухостійні дерева, що в подальшому суттєво впливає на ділові якості стовбурів дерев.

Названі вусачі активно поширюють збудників грибкових та бактеріальних хвороб, характерних для сосни звичайної.

Розмноження стовбурових шкідників, що залишили після себе ходи заселення на кожному всихаючому дереві, є втрата насадженнями загальнобіологічної стійкості і наступної за цим захисної реакції опору насаджень проти названих вище шкідників.

Відмирання дерев сосни звичайної відбувається в основному у всіх середньовікових та пристигаючих соснових насадження підприємства. Характерним є те, що на час обстеження на цих деревах в кроні ще є зелена хвоя, проте з стовбурів частково, а подекуди вже повністю (як наслідок заселення стовбуровими шкідниками) опала кора та спостерігається «бурова мука» на стовбурі та в окоренковій його частині.

Виявлені пошкодження дерев сосни звичайної на основних площах лісових насаджень, з яких за окомірною оцінкою відмічається всихаючих дерев (IV категорія стану) та свіжих сухостійних дерев - 8-25%. Відповідно в перерахунку на кубомасу деревини цей обсяг становитиме від 50 до 120 м3 з гектара.

 

Комісія рекомендує наступне:

 

 

1. Оскільки в наслідок масового всихання соснових насаджень виникла необхідність проведення надзвичайно великих об'ємів СОЗ, орієнтовно заготівля біля 320 тис. м3 деревини, у терміни, передбачені «Санітарними правилами в лісах України», в повному обсязі їх виконати не можливо. Тому комісія вважає вимушено правомірним проведення вибіркових та суцільних санітарних рубань в більш подовжені терміни, але по можливості, в більш стислі терміни на протязі 2015 року.

За можливості розділити в термінах їх здійснення: в зимовий період 2015 року максимальну увагу приділити суцільному рубанню санітарному з одночасною вивозкою лісопродукції до 15 квітня 2015 року;

санітарне рубання вибіркове (це стосується головним чином рубок в кулісах) провести в два терміни з вибіркою одночасно вже існуючого сухостою і «свіжого» сухостою, що з’явиться на тих же ділянках та дерев IV категорія стану  в травні 2015 року. Безпосередньо цю рубку з одночасною вивозкою лісопродукції закінчити до липня місяця 2015 року. Другий прийом подібних вибіркових санітарних рубок в тих же насадженнях провести в липні - серпні 2015 року.

2. При проведенні санітарних рубань вибіркових мінімальною допустимою повнотою насаджень після проведення рубань вважати повноту 0,45.

3. На зрубах, у вікнах, після санітарних рубань площею до 0,1га, суцільних санітарних рубань площею до 0,5га, як записано в протоколі лісовпорядної наради, практикувати заліснення їх сприянням природному поновленню (розпушування ґрунту смугами, або майданчиками). Можливе введення в лісові культури листяних порід дуба, берези, липи (шпигування жолудів, в т.ч. навколо пнів, посадка берези, або липи майданчиками, тощо).

4. Здійснити всі можливі заходи, щодо максимального збереження природних регулюючих факторів з обмеження масового розмноження стовбурових шкідливих комах (зимуючих, осілих комахоїдних птахів - підкоришників, жовни чорної та дятлів, а у весняний період – зяблика, щеврика лісового, мухоловки строкатої та ін.).

5.  Довести до відома всім органам місцевої влади, районним та обласним радам та адміністраціям про достатню небезпечність екологічної ситуації, що склалася в соснових насадженнях регіону, з метою сприяння у проведенні намічених радикальних санітарно-оздоровчих заходів та з метою поліпшення ситуації у обстежених лісових масивах Боярської ЛДС.

 

Підписи членів комісії:

 

 


М.М. Завада                                                  М.В. Шиманович

 

Ю.П. Барбак                                                  В.П. Чавченко                                              

 

М.П. Дмитрук                                                М.П. Демченко

 

О.В. Шевчук                                                  Р.М. Сова

 

М.Л. Шестак                                                  В.В. Білека

14 листопада 2014, 16:30

Читайте також:

Вітаємо з 60-річчям Анатолія Івановича КАРПУКА!

30 жовтня 2014 року на базі ВП НУБіП УКраїни "Боярська ЛДС" відбувся міжнародний навчальний семінар “Контроль африканської чуми свиней”


 

Наша адреса:

08150 Київська обл., Києво-Святошинський район,

м. Боярка, вул. Лісодослідна,12

тел/факс: (04598) 35-149
тел/факс: (04598) 35-461

Ми в соціальних мережах


Всі права захищені © 2013-2021
При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!
Powered by: OUR-CMS